Ads (AdWords) Arama Ağı Reklamları

0

Ads Arama Ağı Reklamları ile ilgili detaylı olarak bilgileri ulaşım sağlama yapacaksınız.

Arama Ağı Reklamları ile ürün ve hizmetlerinizi Google arama sonuçlarında ve iş ortakları sorgulama sayfalarında reklamlarınızın gösterilmesidir. Arama Ağı Reklamları Harita Reklamları, Alışveriş Reklamları için de uygun şekilde gösterimlere uygun olmaktadır.

Arama Ağı Reklamları seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerden üzerinden arama yapıldığı zaman reklamlarınız tetiklenme işleme yapılmaktadır.

Arama Ağı Reklamları Nerede Gösterilir

Reklam vermiş olduğunuz anahtar kelimeler ile ilgili sonuçlar Google Arama sayfalarında gösterimlere girmektedir. Not: Google reklamverenlere birinci sırada reklam gösterilmeyi hiçbir zaman garanti vermez.

Reklamlar

Google arama siteleri:

 • Google Arama Sayfası
 • Google Alışveriş Sayfası
 • Google Haritalar
 • Google Play

Arama Ağı Reklamlarına geçmeden önce web sitinizde iyi bir şekilde analizler yapmanız gerekmektedir. Bu analizler sizlerin dahi iyi bir şekilde reklam vermenizi sağlayacaktır. Kullanışlı Bir Web Sitesi Nasıl Olur? Makalemizi okuyarak bu sorunu çözebilirsiniz. İyi bir web sitesine sahip olduktan sonra yapılması gereken en önemli işlemlerden biride doğru bir şekilde anahtar kelime analizi yapmak reklam vermek istediğimiz anahtar kelimler için gerekli olan tüm çalışmaları doğru bir şekilde yapmamız gerekmektedir.

Arama Ağı Reklamları Nasıl Verilir

Arama Ağı Reklamları vermeniz için ilk olarak Google Ads paneline giriş yapınız. Ads paneline giriş yaptıktan sonra aşağıda yer alan adımları izleyiniz.

 • Kampanyalara tıklayınız daha sonrasında ise + seçeneğine tıklama yaparak yeni kampanya oluşturunuz.
 • Karşınıza gelen ekrandan
  • Satış
  • Potansiyel müşteriler
  • Web sitesi trafiği

Seçeneklerinden birini seçmeniz gerekmektedir. Diğer seçenekler Arama Ağı Reklamları için uygun değildir.

Not: Karşınıza çıkan pencereler biraz değişiklik göstermektedir. AdWords Ads olarak markalaşmadan dolayı farklı değişiklik yollar denemektedir.

Hedefinizi seçtikten sonra artık diğer ayarlamalara geçiş yapabilirsiniz.

Tüm oluşturmuş olduğunuz Kampanya adlarının girilmesi mecburidir. Kampanyalarınız için en uygun adı giriniz.

Bu adımdan sonra artık oluşturmuş olduğumuz reklam stratejilerini uygulamamız gerekmektedir. Reklam Stratejileri nasıl oluşturulur makalemizi göz atabilirsiniz.

Arama Ağı Reklamları Oluşturmanın Altın Kuralları

 1. Arama Ağı Reklamlarını “Arama Ağı” iş ortaklarını dahil etmesini istiyor musunuz? Bu seçenek Google iş ortaları arama sonuçlarında reklamlarınızın çıkmasına neden olacaktır. Eğer çok fazla gereksinim duymuyorsanız bu seçeneği kaldırınız.
 2. Görüntülü Reklam Ağı seçeneğini aktif etmeniz durumda Google milyonlarca iş ortağı web sitelerinde Arama Ağı Reklamlarınız genişletilmiş Görüntülü Reklamlar olarak çıkmaya başlayacaktır. Eğer hizmet sektöründe reklam vermeyi düşünüyorsanız bu seçeneği kaldırınız.
 3. Hedefleme yaptığınız yerler neresi, hangi bölgelerde reklamlarınızın çıkmasını istiyorsunuz, mağazanızın 25 km yakınındaki potansiyel müşterilere mi ulaşmak istiyorsunuz o zaman konum seçeneklerini kesin olarak kullanınız.
 4. Diller Müşterilerinizin kullanmış oldukları dilleri hedeflemek yaparak kampanyalarınızı daha aktif bir şekilde kullanım yapabilirsiniz. Türkçe, İngilizce kullanan kişileri hedefleme yapmayı unutmayınız. Tabi eğer yurtdışına farklı bir ülkelere ürün satışı yapıyorsanız oranın dilini seçmeyi unutmayınız.
 5. Bütçe Ads Reklamları için kullanmış olduğunuz günlük bütçeyi giriniz. Günlük bütçenizi hakkında daha detaylı olarak bilgi almak için arama hacmi ve tahminleri alma işlemlerini yaparak günlük bütçe belirleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 6. Teklif Verme: Reklamlarınızın nasıl teklif verme seçeneğine sahip olmak istiyorsunuz bu konuyu netleştiriniz.

Bazı İp Uçları

İlk reklam verme işlemlerini başlıyor iseniz TBM (Tıklama Başına Maliyet) Seçeneğini kullanarak reklam vermeye başlayınız. Daha sonrasında sisteminiz için en uygun olan Ads teklif verme seçeneklerini kullanınız.

Reklamlarınızın daha iyi bir şekilde performans gösterilmesini istiyorsanız kontrol etmeniz gereken bazı alanlar vardır bu alanlar ise;

 • Sitenizin hızı
 • Açılış sayfası
 • Reklam alaka düzeyi
 • Beklenen Tıklama oranı

Seçenekleri bizleri yakından ilgilendirme yapmaktadır. Yukarıda vermiş olduğumuz kontroller reklamlarınızın kalite puanını etkilemektedir. Kalite puanı nasıl artırma yapılır makalemizi inceleme yaparak detaylı olarak bilgiler edinebilirsiniz.

Rakip analizlerinizi yaparak, rakipleriniz hangi anahtar kelimelere reklam vermişler bu konuda detaylı olarak bir araştırma yapınız.

Yukarıda yapmış olduğumuz tüm işlemlerden sonra diğer seçenekleri atlayarak bir sonraki sayfaya geçeceğiz. Bir sonraki sayfamızda reklam grupları nasıl oluşturma yapılır bu konuda detaylı olarak ele alacağız.

Ads (AdWords) Eğitimi ile sizlerde kolay bir şekilde reklamların nasıl verildiği konusunda detaylı olarak bilgiler alabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.