Anahtar Kelime Yoğunlu Nedir?

0

Anahtar kelime yoğunluğu yazmış olduğumuz yazılarımızın içerisinde yer alan anahtar kelimelerin kaç adet geçtiği olarak hesaplanmasıdır. Anahtar kelime yoğunlu Seo konusunda detaylı olarak yer alan ve yazılarınızda muhakkak dikkat etmeniz gereken en önemli aşamalardan biridir. Anahtar kelime yoğunluklarına dikkat etmemizdeki en önemli konu ise web sitemizi spama sokmamaktır. Makale yazan kişinin bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı araçlar ise bu konuda bizlere yardımcı olmaktadır. Örnek olarak sizler WordPress alt yapısını kullanıyor iseniz kullanmış olduğunuz Yoast eklentisi bu işlemi çok basit bir şekilde yapmaktadır. Tabi ücretli versiyonunda birden fazla anahtar kelime yoğunluklarını hesaplama yapmaktadır. Eğer sizler makalenizin ne kadar yoğunlukta olduğunuz hesaplamak istiyorsanız o zaman aşağıda yer alan hesaplamaları kullanınız.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Hesaplanır?

Anahtar kelime yoğunluğunuz hesaplama oldukça basittir. Örnek olarak bir makale yazdınız ve bu makaleniz 1200 kelimeden oluşmaktadır. Kullanmış olduğunuz Anahtar kelime ise AdWords Eğitim olsun ve bu anahtar kelimeyi 12 kez yazınızda geçirdiniz.

Hesaplama: 12 / 1200 = 0,01 çıkan sonucu ise 100 ile çarpınız: 0,01 * 100 = %1

Çıkan sonuç %1 oranına sahiptir. Tabi biz burada sadece AdWords Eğitim olarak anahtar kelimemizi için bir hesaplama yaptık, 1200 kelimenin içerisinde Google AdWords Eğitimi diye bir anahtar kelimemiz olsaydı bunu da bu şekilde hesaplama yapmaktayız.

Reklamlar

Anahtar Kelime Yoğunluğu Ne Kadar Olmalı?

Anahtar kelime yoğunluğu en az %1 olmak şartı ile kullanma yapınız. Sürekli anahtar kelimelerinizi aynı paragraf adı altında gerçekleştirme yapmayınız.

%2 kelime yoğunluğunu geçmeyecek şekilde yazılarınızı yazabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Fazla İse Siteme Zarar Verir mi?

Evet fazla kelime yoğunluğu siteniz için sorun çıkarta bilir arama motorları tarafından spam olarak algılanmasına sebep olabilir. Spam olarak algılanan siteler ise zaman içerisinde sıralama kayıpları yaşamaktadır.

Google Sıralama kayıpları yaşamamak için dikkat etmeniz gereken en önemli aşamalardan biri olan anahtar kelime yoğunluğunu dikkatli olarak kullanmanızı tavsiye etmekteyiz

Bir diğer yazımız olan Seo uyumlu makale nasıl yazılır konusunu inceleme yaparak anahtar kelime yoğunluğunuza dikkat etmeniz gerekliği konusunda çok daha fazla detaylı olarak bilgiler alabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published.