fbpx

Facebook Piksel Nedir?

Facebook Piksel Nedir? Facebook Piksel Detaylı Kurulumu

0 9

Facebook piksel nedir?  Business.facebook panelinden oluşturulan web sitelerindeki hareketleri takip etmek (herhangi bir butonu tıklama, dönüşüm değerini alma) için kullanılan JavaScript kod parçasıdır.

Facebook piksel ile web sitenizde olup biten tüm detayları öğrenebilir reklamınızın performansını ölçebilir ve facebook piksel ile hedef kitlenize detaylı hedeflemeler yaparak reklam gösterimi yapabilirsiniz.

En önemli nokta ise reklamınızı doğru kitleye ulaştığından emin olabilirsiniz.

Facebook Pikseli Sizin İçin Şunları Yapabilir

Facebook ve Instagram üzerinden oluşturduğunuz reklamları insanlar gördükten sora nereye baktıklarını hangi butonu tıkladıklarını hangi sayfaları en çok ziyaret ettikleri gibi soruları cevaplayabilir.

Facebook pikselinin aldığı bilgilerle reklam kampanyalarınızın ne kadar etkili olduğunu ölçebilir ve bu bilgileri şunlar için kullanabilirsiniz:

reklamı doğru kişiye gösterin

Reklamlarınızın doğru kişilere gösterildiğinden emin olma.

hedef kitle oluşturma2

Hedef kitle oluşturma

daha fazla reklam verme amacını kullanma

Daha fazla Facebook reklam verme aracını kullanmaya başlama.

Facebook Piksel Nasıl Çalışır

1.

Kodu Yükleme

Facebook üzerinden piksel kodu alınır. Web sitesinin <head> </head> etiketleri arasına yüklenir.

facebook pixel helper Google Choreme aracı ile test yapabilirsiniz.

 


2.

İstatistikler alma

İnternet sitesi ziyaretçileriniz hakkında trafiğin nereden geldiği, insanların kullandığı cihazlar ve diğer demografik bilgiler gibi faydalı istatistikler alın.

 

 


3.

Davranışı analiz etme

Alışverişler ve sayfa görüntülemeleri gibi ziyaretçilerin internet sitenizde gerçekleştirdiği eylemler hakkında fikir edinin.

 

 


4.

Hedef kitleler oluşturma

Özel Hedef Kitleler, benzer hedef kitleler ve doğrudan bu belirli hedef kitlelere hitap eden reklamlar oluşturun.

 

 


5.

Teklifi Ayarlama

En düşük ücret teklifi stratejisini kullanarak, alışveriş yapmak gibi önemsediğiniz bir eylemi gerçekleştirme olasılığı daha yüksek kişilere erişin. Bu teklif stratejisi, bütçenizi en verimli şekilde harcamak için en iyi stratejidir.

 

 


6.

Olayları İnceleme

En uygun reklam stratejilerini belirlemek için dönüşüm olaylarını inceleyin

Facebook Piksel Oluşturma

Facebook piksel oluşturmak için iki tane işleme ihtiyacınız bulunmaktadır.

 1. İşletmenizin internet sitesi
 2. Facebook Business üzerinden alacağınızı kod.

https://business.facebook.com/ adresine gidelim ve buradan hangi Business hesabından işlem yapacaksak o hesabı seçelim. İşletme hesabında;

 • Veri kaynakları
  • Pikseller alanı bulunmaktadır. Bu alana tıklama yapalım. Ekle Butonu karşımıza çıkacak ve “Ekle” butonuna tıklama yapalım.

 

Not: Facebook pikseli 3 farklı şekilde kurulumunu yapabilirsiniz.

 • Manuel => sitenize kodu yerleştirme yapabilirsiniz.
 • Tag Manager => Tag Manager üzerinden ekleme yapabilirsiniz.
 • Facebook Ortak => WordPress, Opencart, Prestashop gibi panellerin eklentileri ile yapılabilir.

Ekle butonuna tıkladıktan sonra karşımıza yan tarafta bulunan pencere gelecektir. Burada piksellimizin adını, web sitemizin adresine yazıyoruz. bu alanları doğru girmek son derece önemlidir. Doğru yazdığınızdan emin olun.

Not: Oluşturulan pikseller daha sonrasında asla silinemez.

Kontrollerimizi yaptıktan sonra “Devam Et” butonuna tıklama yaparak diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Bu aşamada karşımıza iki adet seçenek çıkmaktadır.

 1. Facebook pikseli daha sonrasında ayarlama yapabilirsiniz.
 2. Facebook pikseli şimdi ayarlama yapabilirsiniz.

ben her zaman ikinci tercihi seçiyorum. Başladığınız işi bitirmeniz çok önemli o yüzden dolayı kesinlikle Facebook pikseli yükleme devam ediniz.

Facebook Pikseli şimdi ayarla alanına tıklama yaparak işleme devam edelim.

Bu bölümde Facebook’un yapay zekası devreye giriyor. İlk pikselimizi ekleme yaptığımız alanda web sitemizin adresini yazmıştık Facebook botu sitemizi taradı ve benim sitemin WordPress alt yapısı ile yapıldığını anladı ve bana Ortak diye adlandırılan WordPress eklentisini kurmamı tavsiye etti ya da Google Tag Manager ile bu işlemi yapabileceğim konusunda ikinci seçeneği sundu. Bura da karar tamamen benim eğer ben WordPress eklentisini kullanırsam herhangi bir hedefleme yapmadan benim yerime eklenti bu işlemleri yapacaktır. Karar tamamen benim. Ancak ben size manuel olanı da göstermek istiyorum. Sonuçta herkes farklı platformlar kullanabilir.

Biz ilk olarak WordPress paneli için anlatımlarımızı yapalım. WordPress butonunu burada işaretleme yapalım ve Ortak Ayarla butonuna tıklama yapalım.

Not: Diğer Ortakları görmek için ise “diğer ortaklara göz atın” seçeneğini seçebilirsiniz.

WordPress Facebook Piksel Kodu Ekleme

Artık WordPress için bağlantı yapabiliriz. Yan tarafta bulanan karşımıza geldi ve burada iki tane alanı da işaretleme yapacağız.

Site İçin Gelişmiş Eşleştirme Hakkında :

Gelişmiş Eşleştirme, Facebook reklamlarınızı daha iyi sonuçlar elde edecek biçimde optimize etmenize yardımcı olabilir. Gelişmiş Eşleştirmeyle daha fazla dönüşümü ilişkilendirmenize ve daha fazla kişiye erişmenize yardımcı olabilecek piksel olaylarınızla birlikte bize şifrelenmiş müşteri bilgilerini gönderebilirsiniz. Kullanıcı gizliliğini korumaya yardımcı olmak için internet sitesindeki müşteri bilgilerini Facebook’a gönderilmeden önce şifreleriz.

Gelişmiş eşleştirmeyi şu konularda yardımcı olması için kullanabilirsiniz:

 • İlişkilendirilen dönüşüm sayısını artırın. İnternet sitenizde gerçekleşen daha fazla dönüşümü Facebook’taki kişilerle eşleştirebiliriz. Reklamlarınızın internet sitesi dönüşümleri üzerindeki etkisini anlamanıza yardımcı olur.
 • Özel Hedef Kitlenizin büyüklüğünü artırın. İnternet sitenizin ziyaretçilerini Facebook’taki kişilerle daha iyi eşleştirebilir ve Özel Hedef Kitlenizin büyüklüğünü artırabiliriz.
 • Dönüşüm başı ücreti düşürün. Önemsediğiniz eylemleri gerçekleştirme olasılığı yüksek kişi türlerini daha iyi tanımlayabildiğimiz ve reklamları bu kişilere yayınlayabildiğimiz için , dönüşüm için optimize edilen kampanyalar daha etkili hale gelir.

Devam et butonuna tıkladıktan sonra karşımıza “WordPress eklentisi” hazır bir konumda karşımıza çıkacaktır. Burada yapmamız gereken işlem ise indir butonuna tıklama yapmamız ve eklentiyi web sitemize ekleme yapmamız.

Dikkat edilmesi gereken: Bu entegrasyon WordPress 4.4 ve üzeri sürümlerde desteklenmektedir. (Yani WordPress 4.4 üzeri olarak kullanmanız gerekmektedir)

Şimdi indir butonuna tıklama yapalım ve WordPress web sitemize eklentiyi kuralım.

Facebook Piksel WordPress Eklentisi Siteye Ekleme

Wordpress sitemizin yönetim panelline giriş yapalım. Eklentilere tıklama yapalım ve buradan Eklenti Yükle tıklama yapalım.

Eklenti dosyamızı seçelim ve şimdi kur seçeneğine tıklama yapalım.

Eklentiyi etkinleştir seçeneğine tıklama yapalım.

WordPress Facebook Piksel Ayarları

Wordpress eklentisini başarılı bir şekilde kurduktan sonra yapmamız gereken WordPress yönetim panelinden ayarlara tıklama yapmak ve facebook piksel alanına giriş yapmak. Burada 4 tane ayar yapmamız gerekmektedir.

 1. Facebook piksel kodu girmek. Biz zaten en başta ortak yapı olarak WordPress seçtiğimiz için sistem eklentinin içerisine otomatik olarak piksel kodunu ekleme yaptı burada herhangi bir sorunumuz yok
 2. Gelişmiş Eşleştirmeyi etkinleştirmek, izleyici oluşumunu iyileştirir seçeneğinin aktif olması gerekmektedir. Bu bize potansiyel müşterilerin e-mail, adı gibi değişkenleri eşleştirmemizi sağlamaktadır.
 3. Use Conversions API? Burada daha fazla dönüşüm eşleştirmesi yapmak için bize verilen json apisini buraya ekleme yapmamız gerekmektedir.
 4. Verilen dönüşüm json API kodunu buraya ekleme yapınız. WordPress Facebook Piksel Kodu Ekleme başlığında bunu bulabilirsiniz.

Facebook Piksel Test Trafiği

Devam et butonuna tıkladıktan sonra “test trafiği” gönderme seçeneği karşımıza çıkacaktır. Burada yapmamız gereken işlem web sitemizin adresine yazarak test trafiği göndermemizdir.

Pikselinizin Düzgün Çalıştığını Doğrulayın
İnternet sitenize test trafiği göndererek pikselinizin çalıştığını doğrulayın. Bu birkaç dakikanızı alabilir. Test trafiği gönderdikten sonra durumunuz “Aktif” olarak değişmezse, önceki talimatları doğru şekilde takip edip etmediğinizi kontrol edin.

Test trafiğini gönderi yaptığımız zaman sitemiz yeni bir pencerede açılacaktır. Yukarıda yer alan resimde olduğu gibi aktif yazıyor ise Facebook Piksel başarılı bir şekilde kurulmuş olacaktır.

“Devam Et” butonuna tıklama yaptıktan sonra olayları test etmek için bir panel gelecek bu alanı burada anlatmak istemiyorum. İlerleyen yazımızda bu alanı daha detaylı kontrol edeceğiz.

“Devam Et” Butonuna tıklama yapınız ve kapat seçeneğini tıklayın piksel kurulumu bu kadar. Şimdi olayları test etmeye gelelim.

Facebook Piksele Kişi ve Varlık Ekleme

Facebook Business İşletme ayarlarında => Veri Kaynakları => Piksellerden, oluşturma yapmış olduğumuz piksele kişi ve varlık ekleme yapmamız gerekmektedir. Bu işlemleri yapmazsak piksellerimiz doğru şekilde çalışmaz, reklam hesaplarımıza bağlamazsak yani varlık eklemezsek reklamlarımızda pikselleri kullanım yapamayız.

Kişi Ekleye Tıklama Yapalım

Facebook Piksel Olayları Test Etme

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.