fbpx

Google Ads Öğrenmek için Nereden Başlamalıyım?

0 21

Google Ads öğrenmek için bilinmesi gereken birçok aşamalar vardır. Reklam verenlerin doğru hedef kitleyi çok iyi bilmesi gerekmesi, Ads paneline hakim olması gerekmektedir. Reklam verenler basit Google Ads bilgileri ile yanlış reklam stratejiler ile bütçeleri boşa gitmektedir.

Peki Google Ads reklamlarına nereden başlanmalı.

1.    Çok Basit HTML Bilgisi

Html bilgisine sahip olmanız dönüşüm kodlarının eklenmesi gibi teknik konular için önemlidir. Ancak ileri seviye HTML bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. Sadece kodları yorumlamanız yeterli olacaktır.

2.    Araştırma

Google reklamlarının nasıl işlediği konusunda Google Ads yardım merkezinde sınırsız kaynaklar bulunmaktadır. https://support.google.com/google-ads/?hl=tr#topic=9850773 burada yer alan linke tıklayarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

3.    Web Sitenizin Olması

Google reklamları öğrenmek için web sitenizin olması gerekmektedir. E-Ticaret ya da hizmet sektörüne yönelik web sitenizin olması öğrenme süresi boyunca uygulama yapmanıza yardımcı olacaktır.

Not: Web sitenin kesinlikle mobil uyumlu olması gerekmektedir.

4.    Reklam Stratejilerini Öğrenmek

Hedefiniz kendi ya da müşterilerimizin reklamlarını en iyi şekilde yönetmek olabilir. Reklam hedeflerinizi belirleme yapmanız gerekmektedir. Daha fazla satış, daha fazla telefon araması, daha fazla mağaza ziyareti gibi hedefler belirlemeniz gerekmektedir.

5.    Google Ads Hesap Oluşturma

Gmail adresiniz ile Google Ads hesabı oluşturma yaparak (mümkünse uzman mod kullanın) reklam paneli incelemeye başlayabilirsiniz.

6.    Anahtar Kelime Araştırma Yapılması

Kendinizi sektörünüzü ya da uygulama yapacağınız web sitesi için anahtar kelime araştırması yaparak.

7.    Kampanya Oluşturma Aşamalarına Geçmek

Reklam verme aşamalarına geçiş yaparak ilk olarak kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken aşamalar;

  • Arama Ağı reklamları
  • Görüntülü reklamlar
  • Alışveriş reklamları
  • Video reklamları
  • Uygulama reklamları

Sıralamalarını takip etmenizdir. Özellikle Arama Ağı Kampanyalarını ilk olarak öğrenmek ve daha sonrasında ihtiyaçlara göre diğer kampanya türlerini öğrenme yapmanız gerekmektedir.

8.    Analiytics ve Tag Manager Öğrenme

Arama ağı reklamlarının detaylı olarak öğrendikten sonra Google Analytics ve Google Tag Manager panellerinin kullanımını öğrenmeniz çok daha iyi olacaktır.

9.    Google Ads Seminerleri

Ücretli veya ücretsiz olarak Google Ads seminerleri verilmektedir. Eğitimlere katılarak bilgilerinizi tazeleyerek yeni bilgiler edinebilirsiniz.

10.                Google Ads Eğitimleri Alarak

Yukarıda belirtmiş olduğum tüm aşamaları Google Ads Eğitimi alarak A’dan Z’ye uygulamalı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ortalama bu eğitimlerin tamamı 24 ile 30 saat arasında değişmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.