Hosting Paketi Seçimi

Hosting Paketi Seçerek Dikkat Edilmesi Gerekenler

154

Nasıl bir hosting seçimi yapmalıyız. Hosting seçimi nasıl olmalı? Satın almış olduğumuz hosting paketinin özellikleri nasıl olması gerekiyor hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Web sitelerimizin olmazsa olmazlarından olan hostingler kendi içerisinde özelliklere ayrılmaktadır. Bu özellikler tamamen ihtiyaçlarımıza göre şekillenmektedir. Eğer yapacağımız web sitesi özellikleri geniş ise o zaman iyi bir hosting seçimi yapmamız gerekmektedir. Hosting seçimlerimizde çok dikkatli olmamız gerekmektedir ve alacağımız hosting özelliklerini çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Dilerseniz şimdi satın alma işlemi yapacağımız hosting paketlere beraber izleme yapalım

Hosting Paketleri Özellikleri Nasıl Olmalı?

Hosting paket özelliklerine bakmadan önce ilk olarak kaç adet web sitesi barındırma yapmamız gerekmektedir. Eğer web tasarım işine yeni başladıysanız ve ilk web sitelerinizi yapacaksanız ise ilk olarak basit bir düzeyde hosting paketlerini tercih edebilirsiniz. Eğer bu web tasarım işini ise sürekli olarak yaparak gelir elde etmek istiyorsanız o zaman sizlere önerilerimiz iyi derecede hosting paketi satın almanızdır. Peki alacağımız hosting paketlerini nasıl seçmeliyiz? Özellikleri neler olmalı?

Hosting Özellikleri

Kaç Adet Alan Adı Barındırma Yapılmaktadır : Kiralama yapacağınız hostinglerde kaç adet web sitesi barındırma yapacaksınız. 1 adet ile sınırsız olarak değişen bu paketlerde tercihi size bırakıyoruz. Eğer birden fazla web siteniz var ise kesinlikle sınırsız olanı tercih etmelisiniz.

Hosting Lokasyonu : Hosting nerede barındırılma yapıldığına kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı hosting firmaları Kıbrıs gibi ülkelerde barında yapmaktadır. Yapılacak olan projelerimiz eğer Türkiye’ye yönelik ise kesinlikle Türkiye lokasyonlu olmasına dikkat etmeliyiz.

Disk Alanı : Yine kullanacağımız projelere göre disk alanını belirlememiz gerekmektedir. İlk başlangıç için 500 MB gibi bir disk alanın yeterli olacaktır. Projeleriniz büyüdükten sonra merak etmeyiniz. Hosting firmaların vermiş oldukları hizmetler kapsamında disk alanını büyütme işlemi yapabilirsiniz.

Aylık Trafik: Web sitenizin trafiği son derece önemlidir. Yeni başlanılan web sitelerinde trafik kaynakları düşük olmakla birlikte yapılacak reklam çalışmaları, seo çalışmaları gibi özellikler zaman içerisinde trafik kaynaklarının artmasına sebep olacaktır. Trafik kaynağının bitmesi web sitenizin geçici olarak kapanmasına neden olacaktır. Eğer aylık trafiğiniz yetmiyor ise kullanmış olduğunuz hosting firması ile iletişime geçerek trafik artırma işlemlerinde bulunabilirsiniz.

SSL Sertifikası : Bazı hosting firmaları SSL sertifikalarını ücretsiz olarak vermektedir. SSL sertifikaları ücretsiz vermeyen hosting firmaları için kendi imkanlarınız ile SSL sertifikası satın alarak kurulum yapma işlemi tamamlamanız gerekmektedir.

Litespeed Cache ( LSCACHE ) : Bu özellik kesinlikte kiralama yapacağınız hostinglerde olmazsa olmazları arasında olması gerekmektedir. Litespeed Cache eklentisi sitelerinizi hızlandırmada çok işinize yaramaktadır.

SSD Harddisk : Yine hosting özelliklerimizin olmazsa olmaz özelliklerinden biri olan SSD Hardiskleri kesinlikle kullanmanız gerekmektedir. SSD Harddisklerin okuma ve yazma özelliklerin daha hızlı olması web sitenizin tepki süresini güçlendirme yapacaktır.

İp Adresi : Yine dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerden biri olan ip adresleri kendi sitesine ait olan ip adresi kullanmanız son derece önemli olacaktır.

E-Mail Hesabı : Müşterilerinizin ya da kendi web sitenizde kurumsal bir E-Mail adresi kullanmak isterseniz. Hosting firmasının sizlere 1 adet alan adı için kaç adet E-Mail adresi kullanılacağı konusunda dikkat ediniz.

Hangi Platform : Web sitelerinizin alt yapısına göre size uygun olan platformu seçmeniz gerekmektedir. Eğer WordPress ile geliştirme yapacaksanız kesinlikle Linux tabanlı bir hosting almanız gerekmektedir. Eğer sitenizin yazılımı Windows yazılımına sahip ise Windows tabanlı bir hosting kiralama yapmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en öncelik işlemlerden biri ise bazı firmalar hem Linux hemde Windows hostingleri bir arada kullanım yaptırmaktadır. Lütfen bu özelliklere dikkat etmeniz çok önemlidir. Bu tarz platformları seçmeyiniz.

MySqle Veri Tabanı : Linux tabanlı bir veri tabanı olan Mysqle Php ile geliştirilen projeler için uygundur. Zaten siz Windows tabanlı bir hosting alacaksanız o zaman bunun veri tabanı Sql olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli ise; 10 adet web sitesi barındırma yapılacak bir hosting için 5 adet MySqle kullanımı var ise burada sorun var demektir. Lütfen bu konuya dikkat ediniz.

Son olarak ise php versiyonlarını destekleyen bir hosting paketi kullanmanız son derece önemlidir.

Kullanılacak Panel : Kullanılacak olan panelin Cpanel olmasına lütfen dikkat ediniz. Sizlerin daha iyi bir şekilde hostinglerinizi yönetmeniz için Cpanel gerekmektedir. Bazı firmalar Direct Admin, Pleks Panel kullanımı yapmaktadır. Tabi burada en önemli aşama sizlerin karar vermesidir?

7/24 Saat Destek Var Mı? : Hosting paketlerinizde herhangi bir sorun çıktığı zaman 7/24 saat hizmet veriyorlar mı? Kesinlikte bu alana dikkat etmeniz gerekmektedir.

Haftalık Yedekleme : Haftalık yedekleme çok önemli bir aşamadır ve kesinlikle bu özelliklerin olması gerekmektedir.

Ücretsiz Site Satışıma : Bazı hosting firmaları ücretsiz olarak site taşıma hizmetlerini vermektedir. Tabi bu işlemleri sizlerde yapabilirsiniz. Eğer Cpanel’den => Cpanele taşıma işlemlerini biliyorsanız o zaman sorun yoktur ama bilmiyorsanız bırakın bu hizmeti hosting firmaları sizlerin yerine yapsın.

Hosting Paketleri Diğer Özellikleri

Yukarıda belirttiğimiz özelliklerin yanında daha birçok özellikler yer almaktadır. Bu özellikler ise; subdomain, Türkçe kontrol paneli, Cloudlinux, Hazır Scripler, E-Mail filtreleme, Site istatistikleri gibi özelliklerde içerisinde barındıran bir sunucu almak her zaman daha idealdir.

Bu bilgiler neticesinde size uygun gelen bir hosting paketi alarak web sitenizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.