WordPress Nedir?

WordPress nedir? WordPress içerik yönetim sistemi olarak cevap verebiliriz. Ancak biraz açmak gerekir. WordPress sadece içerik yönetimi yapılıyor demek yanlış olur. WordPress ile artık E-Ticaret sistemleri, haber siteleri, profesyonel web siteleri yapmak mümkün. Peki, bu kadar özelliğe sahip sisteme nasıl yapılıyor? WordPress ile bu tür web siteleri nasıl geliştiriliyor?

WordPress yazılım olarak PHP dilini veri tabanı olarak ise Mysql veri tabanını kullanarak yazılımını geliştirmektedir. Sürekli olarak güncellemeler yaparak yazılımını geliştirmektedir. https://tr.wordpress.org/download/releases/ sayfasından WordPress sürümleri hakkında detaylı olarak bilgiler edinebilirsiniz.

WordPress nedir? Konusu anlaşıldı ise o zaman WordPress çalışma mantığını biraz anlayalım.

Reklamlar

WordPress Çalışma Mantığı

WordPress çalışma mantığı çok karıştırılan alanlardan biridir. Şu şekilde açıklama yaparsam çok daha sağlıklı olacaktır.

  1. Wordress kendi web sitesi üzerinden size projelerinizi geliştirme yaparsınız.
  2. WordPress kaynak kodlarını indirme yaparak kendi hosting alanlarınız üzerinden geliştirme yapabilirsiniz. Genel olarak burası tercih edilir.

Peki hangisini kullanmak mantıklı, nereden bileceğim hangi alan benim için daha yararlı. Hemen açıklamasını yapalım.

  1. https://tr.wordpress.com/ web sitesini ziyaret ediniz. Bu alan size sistemin ücretli sunduğu web sitesi geliştirme alanlarını göstermektedir. Bu alanı tercih etmenizin en büyük sebebi herhangi bir hosting sistemi ile uğraşmak istemiyorsanız, daha kolay bir şekilde web sitenizi geliştirmek istiyorsanız o zaman bu alanı kullanabilirsiniz. Tabi bu alanının ücretli olduğunu unutmayınız. Aslın sistem kişilerin isteklerine göre geliştirilmiş ve belirli özelliklere göre özelliklere ayrılmıştır. İsterseniz özelliklerine bakalım.

“Wordpress.com üzerinden web sitesi oluşturulması için istenilen fiyatlar ve paketler”

Yukarıda yer alan tüm bu paketler kişilerin isteklerine göre uyarlanmış hazır paketlerledir ve gördüğünüz gibi ücretlidir. Şimdi bu paketlerin özelliklerini inceleme yapalım. Tüm paketlerin içerisinde yer alan özellikleri birer birer açıklama yapacağım.

Paketleri görmüş olduğunuz gibi ücretsiz, blogger, kişisel, Premium, business, e-ticaret paketleri ile hizmetlerini vermektedir. Tabi her bir paketin kendine ait özellikleri var.

“Not: tüm alanlarda kendi alan adlarınızı kullanabilirsiniz.”

Temel Jetpack Özellikleri: Sitenizin performansını artırmaya yönelik çalışmaları yapmak. SEO alanlarını geliştirmek, otomatik sosyal medya paylaşımlarını otomatik hale getirmek, web sitesinin istatistiklerini yerine getirmek için bu eklenti kullanılmaktadır.

Bir Yıllık Ücretsiz Alan Adı: Bu alanda biraz kafamız karıştırma yapıyor. Ücretsiz alan adı veriyor diye söylüyorlar ancak ücretsiz alan adı sadece .blog alan adı için geçerli. .com, .net gibi alan adlarına yıllık ücretlendirme yapmaktadırlar.

E‑posta ve Canlı Sohbet ile Destek: herhangi bir sorun yaşar iseniz o zaman siz e-posta ya da canlı destek ile bilgi alabilirsiniz.

Depolama: önemli konulardan birine sahip olan bu alan yapacağınız projelere göre değişiklik göstermektedir.

Basit Temalar: Yüzlerce basit temaları sistem üzerinden bulanabilirsiniz ve bu temaları kullanabilirsiniz.

Sınırsız Premium Tema: kurumsal firmaların web sitelerinde ve E-Ticaret web sitelerinde kullanabileceğiniz yüzlerce sınırsız Premium temalara kullanabilirsiniz.

Gelişmiş Tasarım Özelleştirme: Kullandığınız temaları özelleştirme yapabilirsiniz.

WordPress.com Reklamlarını Kaldır: WordPress içerisinde gelen reklamları kaldırabilirsiniz.

Gelişmiş Sosyal Medya: Gelişmiş sosyal medya ile web sitenizde yer alan yazıları otomatik olarak paylaşımları yapabilirsiniz.

Basit Ödemeler: Basit ödemeleri siteniz üzerinden butonlar ile yönlendirme yapabilirsiniz.

Siteden Para Kazanma: Reklam yerleştirme seçenekleri ile web sitenizden reklam geliri elde edebilirsiniz.

VideoPress Desteği: Web sitenize video yüklemenin ve bunları görüntülemenin en kolay yolu zengin istatistiklere sahip hızlı, markasız, özelleştirilebilir oynatıcıdır.

SEO Araçları: Seo araçlarını kullanarak web sitenizi arama motorlarında fark edilmesini sağlayabilirsiniz.

Google Analytics Entegrasyonu: Web sitenizin ziyaretçileri ve müşterileri hakkında daha derin bir anlayış için Google Analytics ile web sitesi istatistiklerini izleyin.

Kişiye Özel Yardım: Sitenizi kurmak ve geliştirmek için WordPress uzmanlarından birebir yardım alabilirsiniz. Bu işlem genel olarak randevu şeklide gerçekleşmektedir.

Eklenti Yükleme: Sitenize özel eklentiler ekleme yapabilirsiniz.

Karşıya Tema Yükleme: Özel olarak satın aldığınız temaları yükleme ve geliştirme özelleştirme yapabilirsiniz.

WordPress.com Markasını Kaldır: WordPress markasını footer alanında kaldırma yapabilirsiniz.

60’dan Fazla Ülkede Ödeme Kabul Etme: Kullanılabilen ödeme kuruluşlarını “sanal pos” seçeneklerinizi web sitenize ekleme yapabilirsiniz.

Başlıca Kargo Firmalarıyla Entegrasyon: Kargo firmalarının sistemini entegre ederek hızlı bir şekilde ürünlerinizi kargoya verebilirsiniz.

Sınırsız Ürün veya Hizmet: Sınırsız sayıda ürünlerinizi ekleme yapabilirsiniz.

E‑ticaret Pazarlama Araçları: Facebook, Mailchimp ve daha fazlası ile e‑posta entegrasyonu ve sosyal entegrasyonlar ekleyerek mağazanızı yapacağınız satışlar için optimize edin.

Premium Özelleştirilebilir Başlangıç Temaları: Kolayca sahip olabileceğiniz güzel bir mağaza teması ve ek tasarım seçenekleriyle vakit kaybetmeden çalışmaya başlayın.

Yukarıda yer alan özelliklerin tümü ücretli olarak hizmetlerini vermektedirler. Eğer siz bir web tasarımcı ile uğraşmadan kendi web sitenizi geliştirmek istiyorsanız o zaman bu paketlerden birini tercih edebilirsiniz.

WordPress Kaynak Dosyalarını İndirerek Web Sitesi Tasarlamak

Şu ana kadar sürekli olarak WordPress’in ücretli bölümlerinden bahsettik şimdi ki bölümünde ise WordPress dosyalarını kullanarak web sitelerini nasıl kullanacağımız konusunda bilgiler vereceğiz.

WordPress Kurabilmeniz için Hosting Satın Almalısınız

WordPress alt yapısını kullanmanız için bir tane hosting paketine ihtiyacınız vardır. Hosting paketini aldıktan sonra artık nasıl bir web sitesi yapacağınıza karar vermelisiniz.

Kullanacağınız Temaları Belirlemeniz

Belki de en önemli aşamalardan biride bu ihtiyacımız olan web temayı bulamamız. Bu alanda biraz cebimizden paranın çıkması gerekiyor. (WordPress Temaları) ihtiyacınız olan temalara https://themeforest.net/category/wordpress sitesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Daha buradan kategorilere göre, ihtiyaçlarınıza göre temalar seçebilirsiniz. Unutmayın buradan alacağınız temaların bazılarını diğer web sitelerinizde de kullanabilirsiniz. Bazı temaları da sadece tek bir web sitesinde kullanabilirsiniz.

Gerekli Eklentilerin Kullanımını Bilmeniz Gerekiyor

Web sitesini geliştirme yaparken ihtiyacınıza yönelik eklentileri araştırmanız ve bunların nasıl kullanıldığı konusunda ise bilgi sahibi olmanızdır. Unutmayın bazı eklentiler ücret dahilinde satışları gerçekleştirilmektedir.

WordPress Web Sitesi için Hangisini Tercih Etmeliyim

Eğer web sitesi yapma işini ticari bir amaca dökmüyorsanız ve sadece kendi ihtiyaçlarımı karşılasın diyorsanız o zaman WordPress.com üzerinden web sitenizi geliştirme yapınız. Ancak siz bu işten gelir elde etmek istiyor ve profesyonel olarak web sitesi yapmak istiyorsanız o zaman kaynak dosyalarını indirme yaparak web sitelerini geliştirme yapabilirsiniz.

Bu bilgilerimizden sonra worpdress hosting nasıl olmalı, wordpress kurulumunu yapmadan önce ilk wordpress hosting paketi aşamalarını inceleme yapalım.

Leave A Reply

Your email address will not be published.